Yazıcı Nasıl Bağlanır

Yazıcı Aldığımız da Nasıl Bağlantılarını Yapabiliriz?

İlk olarak bileşenlerin genel kontrolü ile başlıyoruz. Önceliğimiz ürünü kutusundan, ambalajından çıkarmak ve bütün parçalarının eksiksiz olduğundan emin olmak. Neredeyse ilk defa dokunma şansı bulduğunuz cihazın bütün parçalarını tanımanız zor olabilir. Kutu içerisinden çıkan kılavuzundan liste ile kontrollerinizi sağlayabilirsiniz.  Eğer gözünüze herhangi bir eksik parçası varsa, hiç vakit kaybetmeden yazıcıyı satın aldığınız yere giderek gerekli işlemleri yapınız.

Almış olduğunuz yazıcınızı standart bir elektrik kablosu ile birlikte bilgisayarını bağlayabilirsiniz. Bu kablo zaten yazıcınızın içerisinde bulunmaktadır. Bir sonraki adıma geçmeden önce yeni nesil cihazlarda USB olarak bulunabileceğini unutmayın.

İkinci adımda ise yazıcının hazırlanması işlemi var. Yazıcınız üzerinde göreceğiniz yapıştırıcı bantları sökünüz sonra ise tüm mobil parçaları ve kapağın altındaki bloke yapıştırıcılarını da kaldırın. Bu tertibatları saklamanızda yarar var, çünkü yazıcıyı başka bir yere taşırken faydalı olabilirler.

Üçüncü adim da ise kâğıt ayarlarını yapmanız gerekiyor. Tüm yazıcılar genelde kağıdın genişliğine ve uzunluğuna uygun olarak ayarlanabilir kollara sahiptir. Örneğin bir A4 boyutundaki kağıdı yazıcı tepsisine yerleştirmek için ya da yerleştirmenizi kolaylaştırmak için mevcut olan ayar kollarını kaldırmanız fayda sağlayacaktır. Kağıt çekmecesine bir miktar kağıt yerleştirin; hemen ardından kolları kağıtların kenarına doğru kaydırın.

Elektrik bağlantısı için kutudan çıkan adaptör ve elektrik kablosunu kullanabilirsiniz. Yazıcının arkasındaki uygun girişe taktığınız kablonun bir ucunu adaptöre, adaptörden çıkan fişi ise prize takıyorsunuz. Artık yazıcınızın açma kapama düğmesine basarak çalıştırabilirsiniz. Kapağını açtığınızda kartuş yuvalarını göreceksiniz. Kartuşların üzerinde koruyucu bandı çıkarıp yuvalarına yerleştirin.

Yazıcınızı bilgisayara bağlamak için kutudan çıkan paralel kablonun bir ucunu yazıcıya taktıktan sonra jakı yuvaya sabitleyin. Kablonun diğer ucu da bilgisayarın arkasında bulunan lpt yuvasına yerleştirilmelidir. Sonrasında iki ucunda yer alan vidaları sıkarak sabitleyin.

Bilgisayarı ve yazıcıyı çalıştırdıktan sonra yazıcının cd’sini bilgisayarınızın sürücüsüne yerleştirin. Yükleme programı otomatik olarak başlayacaktır. Bilgisayar ekrenında göreceğiniz talimatlara göre ilerleyip kurulumu bitirin.

Yazıcınız kullanıma hazır.