Hangi yazıcıyı almalıyım?

Sanırım sadece ben değil, herkesin üzerinde hem fikir olduğu bir konu var, bir ofis için en önemli cihazların başında yazıcı geliyor. Eğer yoğun bir şekilde baskı almanız gerekiyorsa, örneğin teklif ya da sunum gibi müşteriye ulaştırılacak dokümanlarda kalite arıyorsanız yazıcı modelinizi iyi seçmelisiniz. Günümüzde artık ofisteki cihazların bir araya toplandığı çok fonksiyonlu yazıcılar oldukça popüler olduğu için tercihler de bu yöne kaydı.

Ofisteki emektar yazıcımız artık beklediğimiz görüntü ve renk kalitesini sağlamadığı için değiştirmenin zamanı gelmişti. Fotokopi makinası, faks ya da yazıcı gibi ürünler ömürlük satın alındığı için çok sık değiştirilmiyor. Ama bizimki yaklaşık 10 yılı devirdiği için yeni teknolojiye terfi etmemizin zamanı gelmişti. Düşünsenize ofisteki tüm yardımcıların bir araya geldiği ve tarayıcı, faks cihazı, fotokopi ve printer özelliklerinin tek bir cihazda bulunduğunu, harika değil mi? Bir kere bu kadar aletin kapladığı alandan tasarruf, her birinin servisi, kartuşu, bakımı vs derken masraflar çok oluyor. Ayrıca enerji tasarrufu açısından da All in One dediğimiz çok fonksiyonlu yazıcılar tercih ediliyor.

Buraya kadar tamam nasıl bir yazıcı almamız gerektiğini biliyoruz. Fakat hangi yazıcıyı almalıyım sorusu daha önemli bir soru. Modeller ve seçenekler o kadar fazla ki. Öncelikli seçim mürekkep kartuşlu mu yoksa tonerli yani lazer yazıcı mı olması gerektiği konusunda olmalıdır. Bunun için de ihtiyaçları doğru bir şekilde belirlememiz gerekiyor. Eğer çok sayıda baskı ihtiyacı doğuyorsa seçim lazer yazıcılardan yana yapılmalıdır. Kartuşlu yazıcı seçmenin tek sebebi aldığınız fotoğraf baskısı sayısının fazla olması olabilir. Çünkü bu konuda beklentiniz fazla ise satın alma maliyetinin de düşük olması sebebiyle kartuşlu bir model seçebilirsiniz. Ben, hangi yazıcıyı almalıyım diye bir araştırma yapmaya başladığımda tüm bunları öğrendim.  Aslında beni yönlendiren biraz Oki yazıcı satan bir firma oldu. Eğer beklentilerimi tam ortaya koyabilirsem en uygun yazıcıyı seçerek gereksiz masraftan de kaçınabileceğimi ilettiler.

Oki MC342dnw

Siz de benim gibi ofiste gün içinde çok miktarda çıktı alıyorsanız mutlaka lazer yazıcı seçmelisiniz. Bir sonraki kriterim ise kablosuz ağ destekli bir yazıcı olması konusundaydı. Oki yazıcılar içinde bu özelliklere uygun Oki MC342dnw modeli ilgimi çekti. Bu model, el ilanı, afiş, cd etiket, kitapçık gibi birçok dokümanı, çeşitli kağıt seçeneklerine basabildiği için ofiste epey işimize yarayabilir diye düşündüm. Bana eğlenceli gelen bir yanı ise akıllı telefonum üzerinden kablosuz bağlantı ile çıktı alabilme özelliği oldu. Hatta bir adım daha öteye geçip telefona indireceğim uygulamalar ile nerede olursam olayım yazıcıdan baskı alabileceğimi öğrendim.

 

Oki MC760dn

Oki yazıcı modelleri konusunda biraz daha fikir aldığımda bundan daha fazla özelliği içinde barındıran bir yazıcı buldum. Oki MC760 tam anlamı ile beni benden aldı diyebilirim. Çok daha hızlı baskı, daha net görüntüler ve çift taraflı baskı gibi özellikleri, kâğıt kapasitesinin yüksek olması gibi artıları var. Fakat bizim ofisten çok daha büyük çalışma gruplarına hitap ediyor. Yani bizim için biraz gereksiz bir yatırım olacağını düşündüm. Ve işimizi fazla fazla göreceğine inandığım MC342’yi almaya karar verdim.