OKI’nin Wiredot yazıcısı Japonya’da Bilgi İşlem Teknolojisi Miras Sertifikası aldı 03.05.2013

OKI’nin Wiredot yazıcısı Japonya’da Bilgi İşlem Teknolojisi Miras Sertifikası aldı

OKI’nin 1968 yılında piyasaya sürdüğü Wiredot yazıcısı Japon Bilgi İşlem Derneği’nden Bilgi İşlem Teknolojisi Miras” Sertifikası aldı. Sertifika Japon toplumu ve ekonomisine önemli katkı sağlayan, Japonya bilgi işlem teknolojisinin temelini oluşturan ürünleri ve başarılara veriliyor.

Yazıcı alanında uzmanlaşan OKI Grup şirketlerinden OKI Data Corporation, dijital yazıcı teknolojisinin temelini oluşturan Wiredot yazıcısı ile Japonya Bilgi İşlem Derneği’nden (Information Processing Society of Japan-IPSJ) “Bilgi İşlem Teknolojisi Miras” Sertifikası aldı. Böylece ürün yaratıldığı dönemin teknolojisini anlamak açısından tarihsel bir değer olarak kabul edildi.

1968 yılında OKI’nin ilk nokta vuruşlu yazıcısı (SIDM) olarak geliştirilen Wiredot Yazıcı, dijital yazıcı teknolojisinin temelini oluştuyor. Harf karakterlerini elektronik yöntemlerle saklamının mümkün olmadığı dönemde, karakterleri noktalar bütünü olarak gösterip yazıcı alanında çığır açan bu teknoloji, uzun süre okullarda, laboratuvarlarda ve finans kurumlarında yaygın olarak
kullanıldı. Ürünü daha küçük, hafif ve kolay kullanımlı hale getirmek için çeşitli çalışmalar yapıldı.

OKI Data Ürünleri İş Bölümü Genel Müdürü ve Kurum Yöneticisi Hiroshi Endo alınan sertifikaya ilişkin olarak, “OKI’nin Wiredot yazıcısının, dönemin bilgi işlem teknolojisinin anlaşılması açısından tarihsel bir değer olarak tanınmasından gurur duyuyoruz. Bilgi toplumunun gelişimine katkıda bulunacak ürünler sunmaya devam edeceğiz.”dedi.

Japonya Bilgi İşlem Derneği’nin evsahipliğinde hayata geçirilen Bilgi İşlem Teknolojisi Miras Programı, Japon toplumu ve ekonomisine önemli katkı sağlayan, Japonya bilgi işlem teknolojisinin temelini oluşturan ürünleri ve başarıları sertfikalandırıyor.

Japonya Bilgi İşlem Derneği Sertifika programı ile, çığır açan teknolojileri bir miras haline getirerek, araştırma ve eğitim materyali olarak kullanılmasını amaçlıyor.

Wiredot yazıcı OKI Grup’un sertifika alan 5. ürünü olma özelliği gösteriyor. OKITYPER-2000 ve OKITEC-300C sistemi 2008 mali yılı içerisinde, 2400B-type Line Yazıcı 2009 mali yılı içerisinde ve Autoteller Terminal AT-20P ise 2011 mali yılı içerisinde Bilgi İşlem Teknoloji Miras sertifikasını aldı.

sertifika-aldi