OKI; Japonya’da Bilgi İşlem Teknolojisi Miras Sertifikası aldı

Yazıcı alanında uzmanlaşan OKI Grup şirketlerinden OKI Data Corporation, dijital yazıcı teknolojisinin temelini oluşturan Wiredot yazıcısı ile Japonya Bilgi İşlem Derneği’nden (Information Processing Society of Japan-IPSJ) “Bilgi İşlem Teknolojisi Miras” Sertifikası aldı. Böylece ürün yaratıldığı dönemin teknolojisini anlamak açısından tarihsel bir değer olarak kabul edildi.

Japonya Bilgi İşlem Derneği’nin ev sahipliğinde verilen ve uzun yıllardır bir gelenek haline gelen bu ödül birkaç nokta dikkate alınarak hayata geçiriliyor. Japonya Bilgi İşlem Derneği Sertifika programı ile, çığır açan teknolojileri bir miras haline getirerek, araştırma ve eğitim materyali olarak kullanılmasını amaçlıyor.

Wiredot_ornek

Bilgi İşlem Teknolojisi Miras Programı, Öncelikle katkı sağlamanın yanında önemli katkı sağlamalıdır diyen yetkililer bu nedenle her ürün bağımsız bir şekilde sürekli ve istikrarlılık gibi kriterleri ve kullanım yoğunluğu gibi değerlendirme ölçülerini dikkate alıyor. Yoğun iş temposunda uzun ve istikrarlı bir çalışma ise kolay elde edilen bir olgu değildir diyerek aslında bu ödülün önemini ifade ediyorlar. Japon toplumu ve ekonomisine önemli katkı sağlaması yanında ise, Japonya bilgi işlem teknolojisinin temelini oluşturan ürünleri seçtiklerini ifade ediyorlar. Yani teknoloji geliştirme ve kendisinden sonraki yeni nesil ürünlere de ilham veren ve kendisi içerisinde bulunan bazı teknolojilerin yeni nesil ürünlerde de kullanımı şart. Buda teknoloji geliştirme ve bu geliştirilen teknolojinin başarılı bir şekilde iyileştirmelerle daha iyi teknolojilere temel olması gerekiyor. Bunun yoluda teknoloji üreten ve daha iyisini üretmek için çalışa bir anlayışa sahip olmanız gerektiği anlamını taşıyor. OKI nin aldığı ödülün anlamı bu ve bu gidişle OKI benzer başarıları ve sertifikaları almaya devam edecek gibi görünüyor. OKI yetkilileri 1968 yılında yapılan bir ürünün nerede ise yarım yüzyıl sonra bu ödülü almasının kendileri için önemli ve çok anlamlı olduğunu ve OKI olarak kullanıcılarına her zaman en yüksek kalite ürünü sunma misyonlarını hiçbir şekilde değiştirmeyeceklerini açıkladılar.

OKI’nin 1968 yılında piyasaya sürdüğü Wiredot yazıcısı Japon Bilgi İşlem Derneği’nden Bilgi İşlem Teknolojisi Miras” Sertifikası aldı. Sertifika Japon toplumu ve ekonomisine önemli katkı sağlayan, Japonya bilgi işlem teknolojisinin temelini oluşturan ürünlere veriliyor.

Bu ürün OKI Grup’un sertifika alan 5. ürünü olma özelliği gösteriyor. OKITYPER-2000 ve OKITEC-300C sistemi 2008 mali yılı içerisinde, 2400B-type Line Yazıcı 2009 mali yılı içerisinde ve Autoteller Terminal AT-20P ise 2011 mali yılı içerisinde Bilgi İşlem Teknoloji Miras sertifikasını aldı.

1968 yılında OKI’nin ilk nokta vuruşlu yazıcısı (SIDM) olarak geliştirilen Wiredot Yazıcı, dijital yazıcı teknolojisinin temelini oluştuyor. Harf karakterlerini elektronik yöntemlerle saklamanın mümkün olmadığı dönemde, karakterleri noktalar bütünü olarak gösterip yazıcı alanında çığır açan bu teknoloji, uzun süre okullarda, laboratuvarlarda ve finans kurumlarında yaygın olarak kullanıldı. Ürünü daha küçük, hafif ve kolay kullanımlı hale getirmek için çeşitli çalışmalar yapıldı.

OKI Data Ürünleri İş Bölümü Genel Müdürü ve Kurum Yöneticisi Hiroshi Endo alınan sertifikaya ilişkin olarak, “OKI’nin Wiredot yazıcısının, dönemin bilgi işlem teknolojisinin anlaşılması açısından tarihsel bir değer olarak tanınmasından gurur duyuyoruz. Bilgi toplumunun gelişimine katkıda bulunacak ürünler sunmaya devam edeceğiz.”dedi.