C530dn ve C510dn High Definition dijital LED Yazıcıları, 2010 Good Design Ödülüyle En Üst Seviye Japon Tasarım Mükafatıyla Onurlandırılmıştır.

Good Design Ödülü, 1957 yılından itibaren verilen ve günümüzde 70’in üzerinde tasarımcı, mimar ve diğer uzmanlardan oluşan jüri üyelerinin değerlendirmesiyle, Japonya’nın en kapsamlı ürün tasarımı ödülü haline gelmiştir.

Bu ödül daha önce OKI Data tarafından C3000 Serisi için 2006 yılında kazanılmıştı. OKI Data’nın ilk ürün grubu firmanın yeni 3S (Solid ‘Sağlam’, Simple ‘Basit’, Smart ‘Akıllı’) Ürün Tasarımı Stratejisini kapsamaktaydı. Bu tasarım yaklaşımı, ofis tasarımında değişen global trendin eş zamanlı olarak kabul edilerek, OKI Data’nın marka stratejisinin bir yansımasıdır.

GOOD-DESİGNOKI Data’ya verilen ödülün sunumundaki jüri yorumları: “Baştan sona kadar, tüm gerekli fonksiyonlar akıllı bir tasarım içinde birleştirilmiş. Aynı zamanda, toner alanı, tonerlerin kolaylıkla değiştirilmesine olanak sağlayacak biçimde, mükemmel ve basit.”

Ürünün sahip olduğu benzersiz LED teknolojisi, OKI Data’nın, baskı hızlarını geliştirmiş ve kompakt yazıcılarda bir bariyer noktası ve hedef noktası haline gelmiştir.

C530dn ve C510dn bir dijital renkli yazıcı için 9,5” yükseklikle dünyanın en kısasıyken, otomatik dubleks baskı (çift taraflı baskı) fonksiyonunu da ihtiva etmektedir. Önceden, her renk için ayrı ayrı gereken, görüntüleme drum ünitesi, mühendisler tarafından yeniden yapılandırılarak, tüm renkleri basmak için yalnız bir üniteye ihtiyaç duyulur hale getirildi. Bundan başka, önceden her renk için ayrı ayrı olmasına ihtiyaç duyulan toner kutusunun israfı engellenip, yeniden yapılandırılarak tek bir kutu haline getirildi. Bu değişimlerle birlikte LED yapısı yükseklikte 10 cm kısalmaya ve geleneksel modellere göre %40 daha az hacim kaplayarak, kullanım kolaylığını geliştirmekte, yoğun çalışma grubu çevrelerinde entegrasyon sağlamaktadır.

OKI Data Başkanı: “Yeni C530dn ve C510dn’nin Good Design Ödülü ile mükafatlandırılmasından memnuniyet duymaktayız. Çünkü OKI Data olarak, biz bir firmanın marka değerinin nihai göstergesinin kendi ürünleri olduğuna inanıyoruz. Bu ürünlerin arkasındaki tasarım felsefesi, markamıza yansıttığımız üç anahtar özelliğe dayanmaktadır: sağlam, basit ve akıllı” dedi.

“Özellikleri arttırılan bu modeller, rakiplerinin ve OKI içindeki aynı segment diğer ürünlerden daha iyi performans veren, kompakt ürünlerdir. Bu ise OKI Data’nın sürekli evrimleştirilen dijital LED teknolojisinin ve süregelen R&D yatırımlarının doruk noktasıdır. Tüm gelecek ürün tasarımlarımızda, burada kullanılan tasarım felsefemiz ile katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

Good Design Ödülü’nün arkasındaki “G-Mark Sistemi” Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından 1957 yılında yaratılmıştır. O zamanda tasarım, Japon ürün gelişiminde küçük bir öneme sahipti. Bugün, ödül “yaşamın tüm açılarından kalite” görüşü için çaba sarfetmekte, böylece müşterilerin yaptığı gibi, mimarlık, çevre, iletişim ve deneyimsel tasarım gibi birçok teknik alanı kapsayan ofisler de yüksek kaliteli ürünlere erişebilmektedir.