Oki 9 İğneli Yazıcı ve 24 İğneli Nokta vuruşlu yazıcılar arasındaki fark

Nokta Vuruşlu Yazıcılar

Nokta vuruşlu yazıcılar çoklu kopyalara ve sürekli formlara ihtiyaç duyulan, zorlu koşullarda çalışmaya uygun yazıcılardır. Farklı boyutlarda kağıt kullanımına izin veren yazıcılar içinde kullanım maliyeti en düşük olan yazıcılardır.

9 İğneli ve 24 İğneli Nokta vuruşlu yazıcılar arasındaki fark çoklu kopyalara ve sürekli formlara ihtiyaç duyulan, zorlu koşullarda çalışmaya uygun yazıcılardır. Farklı boyutlarda kağıt kullanımına izin veren yazıcılar içinde kullanım maliyeti en düşük olan yazıcılardır.

9 pinli Yazıcılar: Hızlı baskı, nispeten düşük baskı kalitesi. (Fatura, İrsaliye, resmi defter baskıları vb.)
24 pinli Yazıcılar:Yüksek baskı kalitesi, nispeten düşük baskı hızı (Acrobat gibi ve yüksek grafik kalitesi gerektiren yazılımlar)

Flatbed / Passbook Yazıcılar: Model numarasının sonu (FB) ile biten bu modellerde kağıt yükleme seçeneği sürekli form dışında ön bölümlerindeki düz kağıt yolundan yapılabilmektedir. Baskı bitince makina kağıdı yine önden geri vermektedir. (Bankalarda dekont yazdırma gibi çalışma alanları)

Line/Satır Yazıcılar: Model numarası MX ile başlayan modellerdir. Bu yazıcılar yine nokta vuruş teknolojisini kullanır ve 9 pin kalitesindedir, sayfa genişliği boyunca sıralı iğneler sayesinde dakikada 2000 satıra varan hızlarda baskı yapabilirler. Sadece sürekli forma baskı yaparlar. (Çok yüksek baskı hızı, performans ve sesiz çalışma istenen yerlerde tercih edilir. (Yüksek hacimli yevmiye veya resmi defter baskıları, üretimde kullanılan barkod etiket baskıları, hastane SGK rapor baskıları vb.)