Ofis için alınacak yazıcının özellikleri

Yazıcılar günlük hayatta bilgisayar üzerindeki verileri ve grafikleri daha kolay ve düzenli bir yoldan almamızı sağlayan teknolojik aletlerdir. Bunlar bizim iş ortamında daha pratik ve hızlı iş görmemizi sağlarlar.

Ofis için tercih edilecek yazı türü 2 şekildedir. Bunlardan ilki muhasebecilerin kullandıkları nokta vuruşlu yazıcılardır. Nokta vuruşlu yazıcılar daha çok fatura,makbuz,irsaliye kesiminde kullanılır. Çıkardıkları ses ve çalışma hızı bakımından çok ilkel kalmış gibi görünse de nokta vuruşlu yazıcılar fiyat olarak diğer yazıcı türlerinden epey pahalıdır. İş ortamlarında zorunlu olarak kullanımı hala yaygın olan nokta vuruşlu yazıcıların tek avantajı kartuş ya da mürekkep derdinin olmamasıdır.  Çalışma şekli bakımından bir nevi daktilo mantığını kullanır. Nokta vuruşlu yazıcılar harf yerine nokta basar; bu da ne kadar çok nokta o kadar iyi baskı anlamına gelir. Ofis içi kullanımlarda 9 pinli yazıcılar fatura kesme işlemleri için yeterli olacaktır. 24 pine kadar çıkan noktalı yazıcılarda vardır ama 9 noktalı yazıcılarda iş göreceğinden 24 pine her zaman gerek olmayabilir. 24 pinin avantajı yüksek baskı kalitesine sahip olmasıdır.

Ofislerde fatura, makbuz kullanımı dışında kullanılan yazıcı türlerinden biri de lazer yazıcılardır. Lazer yazıcılar iş sektörü, okullar ,dershaneler eğitim kurumlarında da çok kullanılan bir yazıcı türüdür. Bir anda birden fazla çıktı verebilmesi tercih sebeplerindendir.Lazer yazıcılar yoğun kullanım için tasarlanmışlardır. Lazer yazıcılar toner adı verilen toz mürekkep şeklindeki bir kartuş ile çalışır. Bir toner ile 2500 ile 3000 arasında çıktı alma imkanınız vardır. Bu yüzden ofis kullanıcıları için en uygun ve ekonomik olan lazer yazıcılardır. Ofis için kullanılacak yazıcı seçiminde fotokopi , tarayıcı destekli olması fax çekme özelliği gibi özelliklerinde olması önemli bir durumdur.