EN EKONOMİK YAZICI

 Yazıcının ekonomik olması neyi ifade eder?

en-ekonomik-yazici-makpas

Ofiste veya evde kullanacağımız yazıcının türüne ve kullanım sıklığına göre ekonomik değeri değişecektir. Yazıcının ekonomik olması demek öncelikle türüne ve baskı tekniğine göre değişir; daha sonra da kullanımında gerekli olan kartuş ve toner masrafı ekonomik bir tercih yapıp yapmadığınızı belirler.

Yazıcı türleri içinde en pahalı olan nokta vuruşlu yazıcılardır. Nokta vuruşlu yazıcılar daha çok ofis ortamları muhasebe işlerinde zorunlu olarak tercih edilmektedir. Nokta vuruşlu yazıcıların diğer yazıcılardan farklı iğne vuruşlu baskı tekniği ile birden fazla kağıda baskı yapabilme imkanı olmasıdır. Bu yüzden fatura makbuz basımlarında hala kullanımına devam edilen yazıcılardır.

Diğer yazıcı türleri mürekkep püskürtmeli  ve lazer yazıcılardır. Ev ve ofis ortamında kullanma ayrımına göre özellik ve fiyatları değişmektedir. Ev kullanıcıları için çok baskı hızı ve baskı sayısı gerektirmeyen mürekkep püskürtmeli yazıcılar herkesin alabileceği ortalama fiyatlardadır. Lazer yazıcılarda daha çok ofis kullanıcıları için 200 TL den başlayan fiyatlara göre değişmektedir. (daha düşük fiyatları bulabilmek mümkün) Tabi marka ve modele göre de fiyatlar değişecektir. Yazıcı markaları içinde en kaliteli olan OKİ yazıcılardır. Fiyatlar çok uçuk olmasa da genel ortalama üzerindedir diyebiliriz.

Son olarak, en ekonomik yazıcı, yazıcı fiyatları dışında kartuşu en az ödeten yazıcıdır. Yazıcı alırken bu kısma özellikle dikkat etmeli piyasada kolay bulunabilen bir kartuşa mı sahip bunu sormak gerekir. Bazı yazıcıların özellikle de lazer yazıcıların ilk alım sırasında tonerleri demo olarak verilmektedir. Bu da 250-300 sayfa arası bir çıktı alacaksınız demektir. Bu nedenle yazıcı alırken kartuş ve tonerin demo olup olmadığını da sormak gerekir.