Çok fonksiyonlu yazıcı alırken

Çok fonksiyonlu yazıcı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Teknoloji ilerledikçe hayatımızda kapladığı alan da artıyor. Üretimdeki gelişmeler arttıkça boyutlar azalıyor. Yakın bir tarihe kadar digital fotoğraf makinaları elimizden düşmezken şimdi her birimizin elindeki akıllı telefonlar sayesinde daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyoruz. Akıllı telefonların gelişmesi ile yavaş yavaş müzik çalar, avuç içi bilgisayar, oyun konsolu, kumanda ve çeşitli aplikasyonlarla türlü türlü aletlerin işini görür oldular. Zaman geçtikçe bir telefonun içine neler sığdırılacağı konusunda hayal gücünüzü geniş tutabilirsiniz.

Teknolojik gelişmeler her türlü cihazda olduğu gibi yazıcılarda da büyük ilerleme kaydetmemizi sağladı. Eskiden bir ofiste birçok cihaz bulundurmak zorundaydık. Şimdi ise yazıcı, tarayıcı, fotokopi ve faks özelliklerinin tamamını bir arada bulunduran çok fonksiyonlu dediğimiz cihazlar ile işimiz kolaylaştı. Her yerden, hem de birçok cihazın, sarf malzemesi, bakımı, servis hizmetleri gibi gider kalemlerinden tasarruf etmiş olduk.

Şimdi tek tek değerlendirdiğimizde yazıcı fiyatları, eğer standart bir baskı kalitesine ihtiyaç duyuyorsanız mürekkep püskürtmeli yazıcılardan başlamak üzere gayet ekonomik olabilir. Fotokopi ve faks makinalarına baktığımızda ofisin ihtiyacına göre değişik standartlarda olmakla birlikte fiyatları oldukça yüksek oluyor. Tarayıcı ihtiyaçlarınız için ise ayrı bir cihaz alarak onun maliyetine girmeniz gerekiyor. Çok fonksiyonlu yazıcı ise tüm bu ofis ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte sizi gereksiz birçok masraftan kurtaracak bir cihazdır.

Fotoğraf baskısı artık elinizin altında

Renkli baskı özelliğine sahip yazıcıların çoğu artık fotoğraf baskısı da yapabiliyor. Aynı şekilde çok fonksiyonlu yazıcıya sahip olduğunuzda da akıllı telefonunuz ya da profesyonel fotoğraf makinanız ile çektiğiniz tüm fotoğraflara kendi evinizde ya da ofisinizde hızlı bir şekilde baskı olanağı bulabilirsiniz. Yeter ki fotoğraf için uygun kâğıda sahip olun. O kadar kolay ki, birçoğunda USB girişi olduğu için direk USB’den baskı alma imkânınız oluyor. Lcd ekrana sahip olan cihazlarda istediğiniz fotoğrafı seçerek basabilir, hatta dâhili yazılımlar sayesinde fotoğraf üzerinde düzenleme yaptıktan sonra baskı alabilirsiniz. Fotoğraf baskısı için fazla kartuş masrafınız olacağı şeklinde bir şehir efsanesi duymuş olabilirsiniz. Ne demiştik, teknoloji o kadar ilerledi ki, hem üreticiler daha uzun ömürlü kartuşlar imal ediyorlar hem de fotoğraf baskısı için özel kartuş ve kağıtlar öneriyorlar. Ayrıca artık tek kartuş yerine ayrıştırılmış şekilde her renk için ayrı kartuş takıldığı için sadece biten renkteki kartuşu değiştirmeniz yeterli oluyor.

Fotoğraf baskısı için özel olarak üretilmiş kartuşları ve kağıtları kullanıldığı taktirde A4 boyutuna (297 x 210 mm) kadar yüksek kalitede baskı alma imkanınız var. Lazer yazıcılar içerisinde de renkli fotoğraf baskısı yapabilen modeller var. Eğer çok fazla fotoğraf basıyorsanız mürekkep püskürtmeli, ofis için renkli baskı ihtiyacınız varsa lazer yazıcı almanız önerilir.

Tüm bilgisayarlar ağınızda

Üretimde olan yazıcı modellerinin artık tümünde USB bağlantısı standart olarak bulunabiliyorken, birçok cihazda ise Ethernet bağlantısı yer alıyor. Usb ile bağlantı tek bir bilgisayardan yönetildiği halde Ethernet bağlantısı ile yazıcı ağ üzerinden IP adresi aldığı için ağdaki tüm bilgisayarlar yazıcıya erişebiliyor.

Bilgisayar üzerinden kurulum yaptığınızda yazcı üzerinden baskı alma imkanı doğuyor. Ethernet bağlantılı çok fonksiyonlu yazıcı sayesinde ofisinizdeki ağa bağlı tüm kullanıcılar kendi bilgisayarları üzerinden kontrol sağlayabilecek. Eğer halihazırda ofiste kullandığınız yazıcınızda Ethernet özelliği yoksa USB Print Server cihazı ile yazıcınızı ağ üzerinde paylaşıma açabilirsiniz.

Cihazınızın network yazıcı alması kadar önemli bir özelliği ise kablosuz ağ özelliği olmasıdır. Fazla yüksek olmayan bir fark ile çok fonksiyonlu yazıcı satın alırken bu özelliğe sahip olanı seçebilirsiniz. Bu sayede ek kablo olmadan kablosuz bağlanan tüm bilgisayarlarda yazıcı erişimi olur.

Mürekkep püskürtmeli mi Lazer mi?

Bu seçim kullanıcıların ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilir. Eğer gün içinde çok fazla baskı işiniz oluyorsa lazer yazıcılar daha ekonomik olacaktır. Ofiste teklif, müşteri sunumları gibi kaliteli baskı işleriniz fazla olmuyorsa satınalma maliyeti açısından mürekkep püskürtmeli yazıcıları tercih etmelisiniz. Daha küçük boyutlarda ve daha ekonomik fiyatlı olan bu yazıcılar fotoğraf baskısı konusunda da avantajlı oluyor.

Sonuç olarak; Çok fonksiyonlu yazıcı edinmek için artık fazla yüksek bedeller ödenmediği göz önüne alınırsa birçok özelliği içinde bulunduran bu teknolojiye karşı kayıtsız kalmayın deriz.